Savoir - vivre

Savoir - vivre


1.Mój ubiór i wygląd

Na każde nasze wyjście z domu należy dobrać odpowiedni strój i zadbać o nasz zewnętrzny wygląd.

Czasami można rozpoznać człowieka po jego ubiorze, wyglądzie czy też stylu wypowiedzi.

Przy tym wystarczy odrobina miłego  z naszej strony  uśmiechu i poznaje się osobowość  człowieka, jego kulturę , zachowanie.

Mówi się „nie szata zdobi człowieka” ,to przysłowie odnosi  się do wielu grup społecznych, jego wykształcenia, inteligencji.

Dla jednych ubiór może być manifestacją  ich kultury, dla innych sposób się ubierania  niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdują.

Na niektóre uroczystości mamy np. wesele, chrzciny, pogrzeby odmiennie należy się ubrać ,  na pewno nie będzie strój ten sam.

Tak naprawdę elegancka żeby się ubrać , to znaczy żeby dopasować strój, ubiór do naszej sylwetki, urody ,należy wybrać kolor i odpowiednie dodatki.

Wówczas poczujemy się lepiej, a nasze spotkanie ,czy też wizyta  będzie udana.

 

2.Komunikowanie się

W dzisiejszych czasach jest to niezwykle istotna cecha charakteru. Każda osoba, która chce cokolwiek osiągnąć musi odpowiednio nabywać  i szlifować styl porozumiewania  się nie tylko telefonicznie ,e-mailowo, ale bardzo ważna jest prezentacja samego siebie przed różnymi osobami.

Na różnych spotkaniach w pracy, towarzyskich, rodzinnych, z bliską osobą należy się odnaleźć ,przełamać i swobodnie , kulturalnie, grzecznie  się  zachowywać. Wspomnieć należy tu również  o umiejętności przywitaniu się z kimś oraz  o poprawnym przedstawieniu się podczas różnych

formach wypowiedzi telefonicznych ,czy też na żywo. Nasze zaangażowanie się do rozmowy podczas różnych sytuacji ,pozwoli uniknąć nam różnych barier. Chociażby czasami  walczymy  z nieśmiałością, a to nasze włączenie się do rozmowy  doda nam odwagi i pewności siebie .

Zachęci nas do kolejnych kroków, przy tym ważne jest coraz więcej się uśmiechać ,patrzeć w oczy ,nie odwracać głowy, wówczas nasza osoba będzie postrzegana inaczej przez nasze otoczenie, środowisko w którym żyjemy.

Podczas rozmowy nie należy przerywać drugiej osobie wypowiedzi, jest to lekceważące, świadczy  to o niskiej naszej kulturze, należy zapanować nad naszymi emocjami.

Reasumując, dajmy się poznać jako osoba życzliwa i dająca  się polubić, wtedy będziemy odbierani pozytywnie, bądźmy w tym wytrwali. Z czasem się okaże, że to my będziemy mówić, a inni będą nas słuchać.

Powodzenia w kontaktach!

 

3.Sport i turystyka

W każdej dyscyplinie sportu jest  wysoka kultura sportowca. Poprzez regularny trening nabywamy coraz więcej tolerancji dla siebie i innych przeciwnikach.

W  sporcie mamy do czynienia z osądami , sędziowaniem ,  nie należy  pominąć  tu sprawiedliwości i uczciwości. Kilka reguł  i zasad,  które kierują się w sporcie to: szacunek dla przeciwnika, podporzadkowanie  się regułom gry danego meczu ,walki itp.

Najważniejsze, by nie ponieść się emocjom, czyli nie uzewnętrzniać negatywnych emocji, powstrzymywać się od wulgarnych słów, często padających na głos wokół siebie i innych. Nie przeszkadzać swoją naganną wręcz postawą.

Po przegranej walce, nie wahać się podać przeciwnikowi rękę na cześć zadowolenia  i brania udziału w  wspólnej grze, meczu, sztuki walki.

W wypadach górskich należy ściśle przestrzegać przepisów i regulaminu dotyczących danego obiektu czy środowiska.

 

 

4.Uroczystości rodzinne

Uroczystości rodzinne, są to wydarzenia, gdzie przychodzimy na zaproszenia, dlatego też należy się odpowiednio  przygotować i dobrać stosowny  strój do danej uroczystości.

Szczególnie  ważne jest zachowywanie się na różnych uroczystościach rodzinnych ,wesele, chrzciny, I komunia Św. pogrzeby, jubileusze, rocznice. imieniny, urodziny bliskich nam osób.

Przywiązujemy wagę  wówczas do ubioru, wyglądu, zetknięcia się z rodziną, nasze rozmowy, pragniemy się zachować według dobrych manier ,które wynieśliśmy z naszego rodzinnego gniazda.

Bez względu na nasze wykształcenie, nasz status zawodowy relacje między nami na spotkaniach rodzinnych powinny znaleźć się na wysokim poziomie bez względu na daną uroczystość. Bacznymi obserwatorami są nasze dzieci i młodzież, ona czerpie od nas wzorzec

postępowania, kultury słów, śledzi nasze wypowiedzi. Szczególnie to z takich uroczystości wiele zależy co w naszych  sercach się kryje ,wtedy ciepło naszych uczuć promieniuje, a tym samym wprowadza się w klimat wzajemnej miłości. Każdy jest i czuje się pewnie z naszej obecności, ujawnia się wtedy poczucie szczęścia dla tych co nas zaprosili na tę uroczystość. Atmosfera panująca jest niezwykle ważna, sposób bycia, a także umiejętność nie urażania drugich  to wpływa na udanie się imprezy, uroczystości.

 

5. Zachowanie się przy stole

Tak się składa, że naszym stołem do spożywania posiłków jest każde miejsce wokół nas, wynika to z naszej pracowitości, zagonieniem w ciągłym pośpiechu .

Jednakże właściwe zachowanie przy stole polega na estetyce naszego spożywanego posiłku i przyjętych zasad  w naszej polskiej kulturze.

Posiłki spożywane są w restauracjach, stołówkach, pubach, klubach wymagają  od nas pewnych manier, kultury osobistej, dostosowanie się do zaleceń  danego lokalu gdzie spożywamy.

Zasadniczo siadając do stołu, czy stolika, ławy, dosuwamy się , aby nie opierać  naszym ciałem się o blat stolika. Do ust powinno się wkładać małe kawałki ,by jeść z zamkniętymi ustami. Nie powinno głośno  np. mieszać łyżeczką  w szklance cukier.

Na stole oprócz posiłku , nie kładziemy żadnych dodatkowych rzeczy, np. zapalniczki, telefonu  komórkowego, portfela czy kluczy od samochodu.

Nie wspomnę o tym, iż niektórzy kładą sobie jedzenie nożem do ust, jest to bezwzględnie zabronione.

Poniższe rady pozwolą  i nauczą nas odpowiednio przygotowywać się do wyłapania błędów w kulturze kulinarnej   jakie popełniamy podczas zachowania się przy  wspólnym stole .

 

6.Dawanie prezentów oraz kwiatów

W mediach  niejednokrotnie słyszymy jakie czekają nas imieniny w danym dniu, czy coś  się wydarzy miłego  w najbliższym czasie, co możemy zrobić, aby stać się miłym  dla drugiej osoby.

A może  będziemy  osobą pamiętającą o drugim  zapomnianym człowieku, bądź  też w inny sposób się zwrócić i sięgnąć pamięcią   bliskiej nam osobie.

Czy należysz do grona , które obdarowywują prezentami ,czy kwiatami  często swoich bliskich ?

Jeżeli tak, to jesteś osobą, która kreatywnie wyraża swoje uczucia bliskich. Można upiec własnoręcznie jakąś słodkość,  która również  zalicza się do prezentu. Wypróbować można jakąś sałatkę niepowtarzalną ,która będzie wszystkim  znakomicie smakować.

Czasami naprawdę jakiś drobiazg ,kartkę wystarczy podarować  i zupełnie zmieni nastawienie ,uśmiech na twarzy ,zaskocz drugą osobę a z pewnością sprawisz radość.

Najczęściej podczas różnych spotkań , imieninach, Dzień Matki, walentynkach, uroczystościach składa się  zazwyczaj kwiaty, które przed wręczeniem  należy je  rozpakować z papieru.

Zaznaczam, że  istnieje  możliwość  przesłania bukietu dla wybranej osoby przez pocztę kwiatową na  dany dzień, piękny gest,  jeżeli nie możemy być wtedy  obecni z tą osobą np. duża odległość, choroba.

Różne są propozycje na upamiętnienie dnia ,czasami wymaga wiele przygotowań może psychicznego przełamania się , a z pewnością warto a dostarczy Wam mnóstwo radości.

Za okazaną wdzięczność, pomoc  w uleczeniu chorego  wręczamy kwiaty mężczyźnie lub kobiecie .Jeżeli  chcemy kwiaty wręczyć kobiecie a jesteśmy  z mężem , to on powinien te kwiaty wręczyć.

Wybór na rynku prezentów, upominków  jest ogromny, i nikt  zapewne nie ma z tym kłopotu, zależy to znowu od  okazji i dla kogo ? Oferta i możliwości są  duże, tak naprawdę liczy się zasób kieszeni.

Zdarza się ,iż wcześniej jesteśmy poinformowani o doborze prezentu, wystarczy  kupić, zapłacić, ładne  opakowanie i liczy się forma wręczenia, przy tym kilka stosownych zdań ,które niesie radość drugiej osobie.

Wieczór romantyczny jest formą  zaoferowania sobie dozę  miłych chwil spędzonych razem i owiany nutką tajemniczości.

Oprócz lampki wina czy szampana  może być wykonana specjalność przez domownika, który zaprasza do siebie ,aby wspólnie skonsumować.

Przed zaproszeniem do domu wcześniej należy dom posprzątać , aby było czysto i miło , a wówczas zapunktujemy w gestii drugiej osoby .

 

7.Miejsca publiczne

Wszyscy wiemy co zaliczamy do miejsc publicznych, przede wszystkim komunikację miejską, kolej, toalety publiczne, restauracje, kawiarnie ,sklepy, markety handlowe, kina, teatry itp.

W tramwaju ,czy autobusie musimy zwracać uwagę na innych, być może starsza osoba wsiądzie , rozgląda się nie ma już  miejsca  wolnego , należy ustąpić .Nasza postawa wyraża nie obojętność dla drugich, a kiedyś się nam to zwróci .

Unikajmy sytuacji , gdzie mogą się pojawić jakieś kłótnie między pasażerami, padają wówczas wulgaryzmy, odsuńmy się ,nie bierzmy w nich udziału, nie zwracając biernej  uwagi.

Gdy wytworzy się rozmowa np. w pociągu nasza reakcja  w zachowaniu  będzie miała wpływ na  jej  istotny przebieg dyskusji, niech pozostanie  ona niezobowiązująca.

Do teatru ubieramy się elegancko. Zadbajmy o to, by przyjść kilkanaście minut wcześniej, by zająć miejsca i nie przeszkadzać innym, a spóźnić się nie wypada by nie robić zamieszania.

Nie rozmawiajmy, by nie przeszkadzać sąsiadom, nie zasłaniajmy innym.

Wyjątek stanowi kino, gdzie można wnosić słodycze itp. oraz ubiór jest dowolny.

W sklepach , galeriach, marketach łamane są wszelkie zasady typu Savoir-Vivre, można to z łatwością zauważyć na każdym kroku. Zasada życzliwości .wzajemnej pomocy schodzi na drugi plan, nie liczy się.

Zdarzają się kradzieże , jest to łamanie  czy naruszenie porządku publicznego innymi słowy braku kultury.